IV Bieg z książką 2018

I

Współorganizowany przez Klub Maratoński UMK i Program Absolwent UMK Bieg z książką doczekał się swojej IV odsłony, która odbyła się 19 maja 2018 r. Celem imprezy było upowszechnianie biegania jako najprostszej formy ruchu oraz popularyzacja czytelnictwa. W związku z tym, że rok 2018 został ogłoszony Rokiem Zbigniewa Herberta, nazwa biegu – W strunę światła – nawiązywała do tomiku wierszy Struna światła autorstwa poety-absolwenta UMK. Impreza jak co roku odbyła się przy wsparciu Biblioteki Uniwersyteckiej UMK. W ramach imprezy odbył się bieg główny i sztafeta.

Na trasie biegu głównego o długości 1 parseka (jednostka odległości używana w astronomii równa 3,2616 roku świetlnego) przyjmując skalę, w której rok świetlny odpowiada jednemu kilometrowi, czyli na dystansie 3,262 km najlepsi (wśród 87 biegnących) byli w kategorii OPEN: Przemysław Szpeciński, student UMK (9:58 min), Maciej Tomaszewski, sympatyk UMK (10:20 min) oraz Paweł Dzięgielewski, absolwent UMK (10:47 min). W kategorii OPEN kobiet zwyciężyła Paula Budzyńska, absolwentka UMK (13:09 min), drugie miejsce zajęła nasza klubowa koleżanka Magdalena Moltzan-Małkowska, absolwentka UMK (13:11 min), a na ostatnim miejscu podium uplasowała się Barbara Kołodziej, studentka UMK (14:20 min). W biegu głównym nagradzana była również kategoria absolwentów UMK, w której zwyciężył Paweł Dzięgielewski (10:47 min), na drugiej lokacie znalazł się Paweł Behrendt (11:13 min), a na ostatnim miejscu podium członek naszego Klubu – Piotr Rudera (11:25 min). Wśród kobiet-absolwentek bezkonkurencyjne były Paula Budzyńska (13:09 min), Magdalena Moltzan-Małkowska (13:11 min) oraz Justyna Chmielarz (14:25 min).

Po zakończeniu biegu głównego rozegrano bieg sztafetowy na dystansie 326 m. W Sztafecie z książką udział wzięło 9 drużyn czteroosobowych. Najszybsza okazała się sztafeta Zabiegani z Wydziału Nauk Historycznych UMK w składzie: Piotr Rudera, Filip Baracz, Mateusz Wojciechowski, Mirosław Nowak.

About the author

Rozpoczęcie przygody z bieganiem jest wynikiem postanowienia przednoworocznego (początek w grudniu 2011). Sukcesywnie zwiększane obciążenia treningowe - na bieżąco sprowadzane na ziemię przez kolegów biegaczy - zaczęły przynosić efekty. Pierwsze 10 km podczas RUN 10 TORUŃ 29.04.2012 przebiegłem w 57 min, a obecnie mój rekord życiowy to 38:29. Pierwszy maraton był ogromnym wysiłkiem, a upalna aura tylko spotęgowała zmęczenie - wynik 4:55:00, ale dziś, po 8 latach treningu życiówka jest o prawie 2 godziny lepsza i wynosi 2:59:27.